"UDVARszínHÁZ" KULTURÁLIS EGYESÜLET

ALAPSZABÁLYA

A Fejér Megyei Bíróság által a Pk. 63.361/2001/8. számú végzéssel 1787. sorszámmal nyilvántartásba vett UDVARszínHÁZ KULTURÁLIS EGYESÜLET tagsága a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény alapján történt módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Alapszabályát a Polgári Törvénykönyv és az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény vonatkozó rendelkezéseinek figyelembe vételével az alábbiak szerint állapítja meg.

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


1.1. Az Egyesület neve: UDVARszínHÁZ KULTURÁLIS EGYESÜLET (a továbbiakban Egyesület)

1.2. Az Egyesület székhelye: 2483 Gárdony, Erkel F. u. 2.

1.3. Az Egyesület pecsétje köralakban: UDVARszínHÁZ Kulturális Egyesület felirattal

1.4. Az Egyesület jogállása: közhasznú szervezet

1.5. Az Egyesület működése kiterjed a Magyar Köztársaság egész területére.

1.6. Az Egyesület jogi személy, amely saját nevében szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket. Az Egyesület egyes belső szervei saját jogalanyisággal nem rendelkeznek.

1.7. Az Egyesület működésének elveit és alapvető szabályait a Magyar Köztársaság Alkotmánya, a Polgári Törvénykönyv, az egyesületekre vonatkozó jogszabályok határozzák meg.

1.8. Az Egyesület közhasznú tevékenysége folytatása érdekében a közhasznú szervezetekre vonatkozó szabályok szerint működik.

1.9. Az Egyesület politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

 

II. AZ EGYESÜLET CÉLJA, MŰKÖDÉSE

2.1. Az Egyesület célja:

a) Elsősorban az országos amatőr színjátszás iránt érdeklődők művelődési lehetőségeit, hasznos és értelmes szabadidőtöltését elősegíteni, amit a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 26. § c) pont 5. és 6. alpontokban megnevezett "kulturális tevékenység" és "kulturális örökség megóvása" közhasznú tevékenységek végzésével kíván elérni.

b) A Velencei-tó környéki művészek, művészeti csoportok számára bemutatkozási, fellépési lehetőség biztosítása, alkotómunkájukban, felkészülésükben segítség nyújtása.

c) Határon túli magyar művészeti csoportok, alkotók számára fellépési, bemutatkozási lehetőség nyújtása.

d) Külföldi művészekkel, művészeti csoportokkal való kapcsolatfelvétel, magyarországi bemutatásuk, fellépéseik szervezése. Helyi művészek, csoportok számára külföldi fellépési lehetőség kialakítása.

e) Az Egyesület által szervezett rendezvényeken olyan nívós, országos hírű művészek, előadók, csoportok meghívása, akiket a helyi lakosság jelentős részének nincs lehetősége megismerni.

f) A helyi lakosság érdeklődésének felkeltése a színvonalas és igényes kulturális programok iránt.

g) Helyi és országos művészeti tárgyú pályázatok kiírása, értékelése szakmai zsűri felkérésével, a pályázatok díjazása, kiállítások szervezése.

h) Időszakos kiadványok megjelentetése, terjesztése.

i) A rendezvények szervezésébe és lebonyolításába a Velencei-tó környéke ifjúságának a bevonása.

j) Sportprogramok szervezése, különös tekintettel a vízi és extrém sportokra.

k) A fiatal pályakezdő művészek támogatása, valamint a középiskolás korú, művészetek iránt érdeklődő fiatalok szakmai segítségnyújtása.

l) Középiskolás diákok számára alkotótáborok szervezése.

m) Információnyújtás, tanácsadás, programszervezés, képzés és ismeretterjesztés a fiatalok részére, mely elősegíti a fiatalok önálló életre való felkészülését és beilleszkedésüket a társadalomba.

n) Az iskolarendszeren kívüli művelődés és képzés lehetőségeinek gazdagítása, szervezése, az önművelés, továbbképzés elősegítése.

o) Gyermek-, diák-, és ifjúsági színház működtetése Fészek Színház néven.

2.2. Az Egyesület működése:

2.2.1. Az Egyesület működésének jellege: Közhasznú

a) Egyesület közhasznú tevékenysége az 1997. évi CLVI. törvény 26. § c) pontjai közül az alábbiakra vonatkozik:
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
5. kulturális tevékenység,
6. kulturális örökség megóvása,
10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,
13. a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli
magyarsággal kapcsolatos tevékenység,
14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás
alapján folytatott sporttevékenység kivételével,
20. közhasznú szervezetek számára biztosított - csak közhasznú szervezetek által
igénybe vehető - szolgáltatások;

b) A közhasznúság elvével összhangban az Egyesület közhasznú szolgáltatásaiból bárki részesülhet.

c) Az Egyesület vállalkozói tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. A gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.

2.2.2. Az Egyesület működésének nyilvánossága:

a) Az Egyesület működése - közhasznú jellegének megfelelően - nyilvános. A nyilvánosságot biztosítja, hogy az Elnök a közgyűlések időpontját a helyi önkormányzat hirdetőtábláján közli.

b) A vezető szerv döntéseit az Elnök az önkormányzat hirdetőtábláján közzéteszi, valamint a székhelyen bárki által megtekinthetővé teszi, ezzel a döntések nyilvánosságra hozatalát biztosítja.
Amennyiben meghatározott személy a döntés érintettje, névre szólóan, ajánlott levélben részére a döntés egy példányát meg kell küldenie.

c) Az Egyesület iratait az elnök őrzi. A működésével összefüggésben keletkezett iratokba, különösen az alapszabályba, az Egyesület által kötött szerződésekbe és az Egyesület könyveibe bárki betekinthet. Az ilyen irányú igény bejelentését követő 8 napon belül az elnök köteles a betekintést lehetővé tenni.

d) Az Egyesület működéséről, szolgáltatásai igénybevételének módjáról évente legalább egy alkalommal - a Gárdony Város Önkormányzata által kiadott Mi Újság című lapban történő közzététel útján - tájékoztatja az érdekelteket.

e) Az éves beszámoló készítése kötelező, letétbe helyezésére és közzétételére a hatályos számviteli szabályok alkalmazandók. A beszámoló - a közgyűlés által történő jóváhagyást követően - kifüggesztésre kerül a helyi önkormányzat hirdetőtábláján és az Egyesület székhelyén.

f) Az 1997. évi CLVI. törvény 19. §-ában foglaltak szerint a közhasznú szervezet köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készíteni, amelynek elfogadása a legfőbb szerv hatáskörébe tartozik. A közhasznúsági jelentés tartalmára a hivatkozott jogszabály 19. § (3) bekezdése irányadó. A közhasznú szervezet beszámolójába és éves közhasznúsági jelentésébe bárki betekinthet, abból saját költségére másolatot készíthet. Ezt az Egyesület elnöke a székhelyen köteles biztosítani előzetes időpont egyeztetést követően.

g) A beszámoló és a közhasznúsági jelentés az elfogadást követő 8. naptól 30 napon keresztül kerül kifüggesztésre az önkormányzat hirdetőtábláján.


III. AZ EGYESÜLET TAGSÁGA

3.1. Az Egyesület tagjai:

3.1.1. Az Egyesületnek tagja lehet az a büntetlen előéletű magyar és külföldi állampolgárságú természetes és jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki, belépési szándékát a belépési nyilatkozat kitöltésével írásban jelezte, és elfogadja az Egyesület Alapszabályában foglaltakat.

3.1.2. Az Egyesület pártoló tagja lehet minden olyan természetes és jogi személy, aki egyetért az Egyesület céljaival, aki évente legalább 10.000 Ft pártolói díjat fizet, vagy ennek megfelelő mértékű egyéb támogatást nyújt. A pártoló tag a közgyűléseken tanácskozási joggal vehet részt, az Egyesület rendezvényeit kedvezményesen látogathatja. Anyagi támogatásának összegétől függően reklámja helyet kaphat az Egyesület kiadványaiban illetve rendezvényein. A támogatás összegéről - amennyiben az APEH közhasznú tarsadalmi szervezetnek elismeri az Egyesületet - az Egyesület igazolást ad a pártoló adóelszámolásához.
Ahol az Alapszabály eltérően nem rendelkezik a pártoló tagokra, a tagokra vonatkozó rendelkezések irányadóak, beleértve a szavazati és választási joggal, illetve a választhatósággal kapcsolatos jogokat.

3.1.3. Tiszteletbeli tag lehet az az Egyesületi tag, akit az Egyesületnél kifejtett hosszabb időtartamú, kiemelkedő tevékenysége alapján az elnökség erre érdemesnek javasolt. A tiszteletbeli tagság megtisztelő cím, a tiszteletbeli tagok a rendes tagokkal azonos jogokkal és kötelességekkel rendelkeznek, kivéve a tagdíjfizetési kötelezettséget.
A tagfelvételről a közgyűlés egyszerű szótöbbséggel dönt.

3.1.4. Adományozó: az a természetes vagy jogi személy, aki legalább egy alkalommal az Egyesületnek anyagi támogatást nyújt, de aki ezért semmiféle ellenszolgáltatást az Egyesület részéről nem kap.

3.2. A tagsági viszony megszűnése:

3.2.1. A tagsági viszony megszűnik:

- kilépéssel
- törléssel
- kizárással
- természetes személy elhunytával

3.2.2. A tagsági viszony megszűntethető kizárással az alábbi okokból:

a) ha a tagot bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélték;

b) az alapszabályt a tag súlyosan megsértette;

c) egyesületi taghoz méltatlan magatartást tanúsított.

A fegyelmi eljárást a fegyelmi bizottság folytatja le és dönt. Jogorvoslatnak helye van az illetékes megyei bírósághoz és a közgyűléshez is. A fegyelmi eljárás részletes szabályait a fegyelmi Szabályzat szabályozza.

Az a tag, aki a tagdíjfizetési kötelezettségének 12 hónapon keresztül nem tesz eleget, a tagok soraiból az elnökég döntése alapján törölhető. Mielőtt az elnökség törölné a tagok sorából, legalább egyszer írásban is fel kell hívni a tagot a hátralék rendezésére.

A kilépést az elnökségnek kell bejelenteni, és az törli a tagok sorából.

 

IV. A TAGOK JOGAI ÉS KÖTELESSÉGEI

4.1. A tagok jogai:

a) részt vesznek az Egyesület tevékenységében és rendezvényein, közvetlenül (egyéni tagok), vagy képviselője révén (szervezetek);

b) a közgyűlésen tanácskozási, észrevételezési, javaslattételi és szavazati joggal rendelkeznek;

c) megválasztják az Egyesület tisztségviselőit és maguk is választhatók; az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény 8. § (1) bekezdése szerint: A társadalmi szervezet ügyintéző és képviseleti szervének magyar állampolgár, Magyarországon letelepedett, illetőleg magyarországi tartózkodási engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár, valamint - társadalmi szervezet nemzetközi jellege esetén - más nem magyar állampolgár is tagja lehet, feltéve hogy nincs eltiltva a közügyek gyakorlásától.

d) az Egyesület céljai közé tartozó kérdések megvitatását kezdeményezhetik, észrevételeket, javaslatokat tehetnek.

4.2. A tagok kötelességei:

a) A tagok kötelesek tagdíjat fizetni, melynek mértékéről és a díj fizetési módjáról a Közgyűlés évenként határoz.

b) Az Egyesület tagjai kötelesek az alapszabályban foglaltakat betartani, és az Egyesület többi tagjával együttműködni.

c) Az éves tagdíj 1.000.- Ft, mely összeg befizetése az év első taggyűlésén esedékes.

V. AZ EGYESÜLET SZERVEI ÉS VEZETŐ TISZT-SÉGVISELŐI

a) a Közgyűlés;

b) az elnökség;

c) az elnök;

5.1. Közgyűlés

(1) A szervezet legfelsőbb szerve a Közgyűlés. Határozat-képességéhez a rendes tagok 50%-ának plusz egy főnek a jelenléte szükséges. A közgyűlések nyilvánosak.

(2) A Közgyűlés döntéseit általában egyszerű szótöbbséggel hozza. A szavazás minden vonatkozásban nyílt.
Az alapszabály megállapításához, módosításához, a szervezet más szervekkel történő egyesülése ügyében hozott döntéséhez, más szervezetekhez való csatlakozáshoz, a szervezet feloszlásának kimondásához a jelenlévő tagok 2/3-ának szavazat szükséges.

(3) A Közgyűlést az Egyesület elnöke hívja össze, évente legalább egy alkalommal írásban, a napirendi pontok közlése mellett úgy, hogy a napirendet a tagok legalább a közgyűlés előtt 14 nappal kézhez vegyék. Az évenkénti Közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha a tagok 1/3-a a cél és ok megjelölésével írásban kezdeményezi (rendkívüli közgyűlés).
A Közgyűlésről jegyzőkönyvet kell felvenni, melyet az Elnökség legalább két tagja, a jegyzőkönyvvezető, és a Közgyűlés által kijelölt két hitelesítő írnak alá. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell az előterjesztéseket, a javaslatokat, a szavazásra feltett kérdéseket, a szavazás módját és eredményét.

(4) Ha a Közgyűlés nem határozatképes az eredeti időponttól számított 8 napon belül, újabb Közgyűlést kell összehívni, az eredetivel azonos napirenddel. A határozatképtelenség miatt összehívott újabb Közgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes, erre a meghívóban utalni kell.

(5) A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

a.) az alapszabály elfogadása és módosítása;

b.) az éves költségvetés meghatározása, a tagdíj mértékének megállapítása;

c.) az ügyintéző szerv éves beszámolójának és közhasznú jelentésének az elfogadása,

d.) a szervezet más szervezetekkel történő egyesülésének vagy feloszlásának kimondása;

e.) a jogi személlyel kötött együttműködési vagy más szerződés jóváhagyása;

f.) a tisztségviselők megválasztása, lemondásának elfogadása, visszahívása;

g.) az éves munkaterv, illetve az elnökség feladattervének elfogadása;

h.) döntés azokban az ügyekben, amelyeket a működés során a Közgyűlés saját hatáskörébe von.

5.2. Elnökség

(1) Az Egyesület ügyintéző szerve az Elnökség, mely négy nagykorú főből áll. Az Elnökséget a Közgyűlés választja meg. A négytagú Elnökség Elnökből, Elnökhelyettesből, Titkárból és a gazdasági ügyekkel foglalkozó Intézőből áll.

(2) Nem lehet az Elnökség tagja olyan személy, aki közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszűnését megelőző két évben - vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.
Az Elnökség tagja, illetve az annak jelölt személy köteles az Egyesület Közgyűlését, illetve valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, ha vezető tisztséget más közhasznú szervezetnél is betölt.

(3) Az Elnökség mandátuma négy éves időtartamra szól. A két választás között esetleg megüresedő helyeket pótválasztással lehet betölteni.

(4) Az Elnökség hatásköre:

a) a Közgyűlés összehívása;

b) a Közgyűlések közötti időszakban irányítja a szervezet munkáját;

c) dönt mindazokban a kérdésekben, amelyek nem tartoznak a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe;

(5) Az Elnökség ülései személyi kérdések kivételével nyilvánosak. Az Elnökség üléseiről jegyzőkönyv készül.

(6) Az Elnökség legalább negyedévente ülésezik, az üléseket az Elnök - akadályoztatása esetén az elnökhelyettes - hívja össze, írásban a napirendi pontok közlése mellett, az ülést megelőzően legalább három nappal.

(7) Rendkívüli ülést kell összehívni, ha legalább három elnökségi tag kezdeményezi.

(8) Határozatképességéhez valamennyi elnökségi tag jelenléte szükséges. Határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.

(9) Az Elnök

a) képviseli az Egyesületet, összehívja és vezeti az elnökségi üléseket;

b) gyakorolja a munkáltatói jogokat;

c) az intézővel egyetemben rendelkezik az Egyesület bankszámlája felett, továbbá az utalványozási jog is megilleti. Ezeket a jogokat azonban csak az Elnökség valamely másik tagjával együtt gyakorolhatja;

d) elnököl az elnökségi ülésen;

e) vezeti a határozatok könyvét;

f) nyilvántartást vezet az Egyesület tagjairól.

(10) Az Egyesület elnöke köteles nyilvántartást vezetni az elnökségi üléseken hozott határozatokról. A "Határozatok könyve" tartalmazza a határozatok szövegét, a döntés időpontját, hatályát, a döntést támogatók, illetve ellenzők számarányait és nevét.

(11) Az Elnökség határozatai az Egyesület székhelyén elhelyezett "Hirdetmények tábláján" a döntést követő napon - 15 nap időtartamra - ki kell függeszteni.

(12) A Titkár és az Intéző segíti az Elnök munkáját. Az Elnök, egy hetet meghaladó, akadályoztatása esetén az elnökhelyettes jár el annak jogkörében, beleértve a bankszámla feletti rendelkezést és az utalványozást is.

5.3. Ellenőrző Bizottság

(1) A Közgyűlés az Elnökség megválasztásával egyidejűleg háromtagú ellenőrző bizottságot választ. Az ellenőrző bizottság elnökből és két bizottsági tagból áll. Mandátumuk négy évre szól.

(2) Az ellenőrző bizottság tagjai nem lehetnek: az elnök és az elnökség tagjai, illetve az a személy, aki az Egyesülettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik, aki az Egyesület cél szerinti juttatásából részesül - kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és a társadalmi szervezet által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatást -, illetve aki ezeknek a személyeknek a hozzátartozója.

(3) Az ellenőrző bizottság hatásköre:

a) Vizsgálatot kezdeményezhet az Alapszabály megsértése esetén.
Álláspontját, véleményét az Elnökség és a Közgyűlés elé terjesztheti.

b) Véleményezi az éves beszámolót.

c) Folyamatosan ellenőrzi a szervezet gazdálkodását. Az esetleges szabálytalanságokra felhívja az Elnökség figyelmét. Jelzéssel élhet a Közgyűlés felé.

d) A szervezet bármely tagjától felvilágosítást kérhet a szervezet tevékenységéről, iratokba betekinthet. Az ellenőrző bizottság elnöke az elnökségi üléseken tanácskozási joggal részt vehet.

e) Az Ellenőrző Bizottság tagjai az Elnökségi ülésen tanácskozási joggal vesznek részt.

(4) Az ellenőrző bizottság üléseit annak elnöke hívja össze, negyedévenként, írásban a napirendi pontok közlése mellett. Határozatképességéhez mindhárom tag jelenléte szükséges. Döntéseit egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza.

5.4 A vezető tisztségviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok.

Az Elnökség, illetve az ellenőrző bizottság határozathozatalában nem vehet részt az a személy, akinek közeli hozzátartozója, élettársa, a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

 

VI. AZ EGYESÜLET VAGYONA ÉS GAZDÁLKODÁ-SA

6.1. Az Egyesület Bevétele és Vagyona

a) Az Egyesület vagyona a tagdíjból, a pártolói díjakból, magán- és jogi személyek felajánlásaiból, alapítványi, pályázati, önkormányzati, állami támogatásból, illetve az Egyesület saját gazdasági tevékenységéből származó bevételből tevődik össze.

b) Az Egyesület folytathat gazdasági tevékenységet, de a keletkezett bevételt kizárólag csak az alapszabályban megjelölt közhasznú tevékenységre fordíthatja. A gazdasági tevékenység semmilyen formában nem veszélyeztetheti az Egyesület közhasznú tevékenységét.

6.2. Az Egyesület gazdálkodása

a) Az Egyesület a fenti forrásokból nyert összeggel gazdálkodik. Az Egyesület - jogi bejegyzés után - pénzintézetnél folyószámlát nyit.
A bankszámla felett rendelkezni jogosult személyek:
Orosz Tibor (6726 Szeged, Székely sor 21. VIII/805.)
és Cziczó Attila (1126 Budapest, Ugocsa u. 2. II/1.)

b) Az Egyesület gazdálkodásáról az Elnök által megbízott könyvelő (könyvelő iroda) a vonatkozó számviteli és egyéb jogszabályoknak megfelelő nyilvántartást vezet.

c) Az ellenőrző bizottság gondoskodik az Egyesület gazdálkodásának ellenőrzéséről.

d) Az Egyesület tartozásaiért az Egyesület saját vagyonával felel, az Egyesület tartozásaiért a tagok a saját vagyonukkal nem felelnek.

e) Az Egyesület vagyona fel nem osztható. A rendelkezésre álló pénzösszegek csak a "Célok" c. fejezetben részletezett tevékenységekkel kapcsolatos kiadásokra fordíthatók. Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról a feloszlató közgyűlés dönt.

 

VII. AZ EGYESÜLET MEGSZŰNÉSE

7.1. Az Egyesület megszűnik

a) ha a Közgyűlés az Egyesület feloszlását, vagy más szervezettel való egyesülését kimondja;

b) ha az illetékes Bíróság az Egyesület megszűnését megállapítja, illetve feloszlatja az Egyesületet.

7.2. Az Egyesület közhasznú jogállásának megszűnésekor köteles esedékes köztartozásait rendezni, illetőleg közszolgáltatás ellenállására irányuló szerződésekből eredő kötelezettségeit időarányosan teljesíteni.

7.3. Az Egyesület vagyona megszűnés esetén Gárdony Város Önkormányzatát illeti meg.

 

VIII. EGYÉB RENDELKEZÉSEK

8.1. Jelen Alapszabályban szabályozott kérdések vonatkozásában a hatályos jogszabályok az irányadók.

8.2. Jelen Alapszabályt az Egyesület alakuló közgyűlése egyhangúlag elfogadta.

Gárdony, 2009. Június 4.